Alakarga Sanat Yayınları

Kitaplar

Hiçliğin Bilgisi

Hiçliğin Bilgisi

Estetikle gelmeyin yanıma! Ahlaktan söz etmeyin! Uzak tutun metafiziği! Kusursuz sistemlerin çığırtkanlığını yapmayın sakın, bilimin zaferlerini de sıralamayın (bilimin, Tanrım, bilimin!) - Bilimin, sanatın, modern uygarlığın!

Detayı İncele
Derviş Sözleri

Derviş Sözleri

“Çok gözyaşı döktüm ben bu âlemde / Demem çekmediğim bir cefa kaldı / Fakat hakikati gördüğüm demde / Zannetme korktuğum bir bela kaldı.” Tokadizade Şekip Bey’in Derviş Sözleri, içerdiği hikmetli sözlerle dikkat çekiyor ve “Hüda” ile insanoğlu arasında dönemi için oldukça önemli ve özel ilişkiler kuruyor. Şairin şiir dünyasını birçok açıdan başarılı bir şekilde yansıtan eser, yeniden okuyucularla buluşuyor.

Detayı İncele
Yüksekten Korkan Korsan Kırmızı Ceket

Yüksekten Korkan Korsan Kırmızı Ceket

Korsan Kırmızı Ceket, denizlere açılamayan, bir lunaparkta insanları eğlendirmek zorunda olan bir geminin kaptanıdır. Uzak denizleri, ormanları ona sevgili papağanı Sivrikuyruk anlatır. Anlatır ya, papağan, bu yaptığıyla, arkadaşının özgürce gezmek, dolaşmak düşünü artırdığını bilmez. Ve bir gün gelir, Korsan gemisini alır, omzunda arkadaşı papağanla lunaparkı terk eder. İşte, insanlarla asıl şimdi tanışacaktır. Çok eğlenceli bir öykü okuyacaksınız.

Detayı İncele
Ali Paşa’nın Amel Defteri

Ali Paşa’nın Amel Defteri

“Vay... Adam bir yıl daha kalsa devleti batıracakmış.” (Sultan Abdülaziz) Ali Suavi’nin ilk kez Paris’te yayımlanan Defter-i A’mâl’i Âli Paşa başlıklı bu kitabı, Latin harfleriyle ilk kez yayımlanıyor. Ali Suavi’nin dönemin önde gelen isimlerinden Sadrazam Âli Paşa’yı oldukça sert bir dille eleştirdiği bu eseri, onun dönemine ve devrin politik olaylarına nasıl yaklaştığını da açıkça gözler önüne seriyor.

Detayı İncele
Gökkuşağı Ormanı

Gökkuşağı Ormanı

Üç yıldır devam eden kuraklık tüm orman hayvanları gibi Deba ve annesini de etkilemiştir. Baykuş Zamya, yağmur yağdırdığına inanılan Yada Taşı’nın yerini bildiğini söyleyerek Deba’dan yardım ister. Deba, annesinin karşı koymasına ve büyük tehlikelere rağmen ormanın geleceği için taşları bulmak üzere bu zorlu yolculuğa çıkmayı kabul eder. Yaşam alanlarını korumak isteyen orman sakinleri dayanışmayla bu zorlu maceranın üstesinden gelebilecek midir?

Detayı İncele
Gölgeler Kitabı

Gölgeler Kitabı

Hint edebiyatının özgün ve cüretkâr yazarlarından olan Namita Gokhale kısmen gerçekdışılığa kısmen de erotik romantizme uzanarak kadının varoluş mücadelesini edebi bir zeminde ele alıyor. Birbirinden ayrışabildiği gibi birbiri içinde çözünebilen anlatısıyla “Gölgeler Kitabı” modern edebiyatın yetkin bir örneğini sergiliyor. Bitiya, Delhi’de yaşayan genç bir öğretim görevlisidir. Güzelliği uğradığı bir asit saldırısıyla mahvolur. Derin bir yalnızlık içerisindeyken Himalayalar’ın eteklerindeki çocukluk evine ...

Detayı İncele
Söz Konusu Ayvalık

Söz Konusu Ayvalık

“Ayvalıklı politikacılardan ve belediye reislerinden Rahmi Gençer esasta Altınova sakinlerinden eski bir ailenin oğludur. Belediye reisliği sırasında vazifesini yerine getiren bir Ayvalık yazlıkçısı olarak onun tertiplediği bazı faaliyetlere zevkle katıldım. Yakın dost olduk. Bu nedenle de ailesinin tarih hakkındaki not, bilgi ve yazılı belgeleri değerlendirerek bir mahalli tarih yazmaya onu teşvik ettim. Doğrusu niyetliydi, sonunda “Söz Konusu Ayvalık” başlıklı bu aile tarihi ortaya çıktı.” -PROF. ...

Detayı İncele
Ağrı

Ağrı

“Şalev okuyucuyu aile ve ilişki dinamiklerinin karmaşıklığı konusunda zorlu seçimlerden oluşan bir kasırga hikâyesine sürüklüyor.” -The Guardian “Hayatımızdaki karmaşık sebep ve sonuç dalgalanmaları üzerine bir meditasyon.” -Booklist “Terapötik bir arınmayla biten harika bir kitap.” - Amos Oz “Zamanımızın en yetenekli yazarlarından biri.” - Leïla Slimani 2019 JAN MICHALSKI ÖDÜLÜ On yıl önce uğradığı terör saldırısının izlerini ...

Detayı İncele
Zulmün Etiği

Zulmün Etiği

“Godot gelmiş olsaydı, hayal ettiğimizden daha sıradan, güçsüz ya da acımasız biri olarak karşımıza çıkıp bizi hayal kırıklığına uğratsaydı bile, varlığımıza bir anlam verirdi, onunla yüzleşebilir, bu yüzleşmeyle önceki yaşamlarımızı haklı çıkarabilirdik. Ancak Godot, Mesih değildir. Godot adında birinin olup olmadığı bile belli değildir. Yaşamak her şeye rağmen beklemektir ve bu nedenle saçmadır.”

Detayı İncele
Kalbin Merkezine Seyahat

Kalbin Merkezine Seyahat

Şair, şarkı yazarı ve şarkıcı Hakan Yılmaz, 1980’li yıllardan itibaren yazılmış şiirlerinden derlediği bir seçkiyi ilk defa “Kalbin Merkezine Seyahat”te okuyucuyla paylaşıyor. 1981’de Ezginin Günlüğü müzik grubunun kurucuları arasında yer alan sanatçı 80’ler boyunca Ezginin Günlüğü’nün birçok albümüne şarkı yorumcusu, şiir düzenleyicisi, şiir okuyucusu olarak katkıda bulundu. Daha çok Alagözlü Yar, Sabah Türküsü, Doğu Türküleri albümlerindeki büyüleyici sesin sahibi olarak tanınsa da müzisyenliğinin yanı sıra ...

Detayı İncele