Alakarga Sanat Yayınları

Kişisel Bir Belge

ISBN : 9786055182229
SATIN AL

Bu ürünü beğendiniz mi? Hemen Paylaşın!

Kitap Bilgileri

Conrad’ın 1912’de yayımlanan Kişisel Bir Belge isimli eseri, yazarın yaşamı hakkında derinlemesine fikir veren ana kaynaklardan biri olarak görülmektedir.

Her ne kadar belirli bir sırayı takip etmese de Kişisel Bir Belge’de Conrad, Rus Polonya’sında aldığı eğitim, bir denizci olarak geçirdiği günler ve amcası Tadeusz’un üzerindeki etkisiyle ilgili detaylı bir kayıt tutmaktadır. Otobiyografik bir eser olan Kişisel Bir Belge’nin önsözündeyse Conrad, kendi gününde edebiyat ve eleştiri dünyasına nasıl baktığını anlatmakla kalmayıp, kendi eserleriyle ilgili yapılan eleştirilere de belirli bir ölçüde yanıt vermektedir.

İngiltere’ye yerleştikten sonra tüm eserlerini İngiliz dilinde veren yazar, gerek roman gerek anlatıları ile kendisinden sonra gelen pek çok yazara ilham kaynağı olmuştur. Conrad, bu otobiyografide de, diğer çoğu eserinde olduğu gibi, kronolojik bir anlatı yöntemi takip etmektense bir insan ve yazar olarak şekillenmesinde rol oynamış olay ve kişilerden yola çıkmıştır. Bu anlamda da okuyucuyu kendi yaşamını aktarırken bile heyecan verici bir serüvene davet etmekten geri durmamış, eseri kuru bir kişisel tutanak olmaktan çıkartarak okurun kendine de pay çıkarabileceği, duygudaşlık kurabileceği ortak bir deneyime dönüştürmüştür.

YAZAR HAKKINDA

Joseph Conrad

1857 yılında Ukrayna’da doğdu, 1924 yılında öldü. Polonya asıllı bir aileden geliyordu. Sonradan öğrenmesine karşın, İngiliz dilinin en önemli yazarları arasına girdi. Yapıtları büyük tartışmalara yol açmış, kimileri tarafından ağır eleştirilerle karşılanırken kimi önemli eleştirmenler tarafından baş tacı edilerek modernizmin öncüsü sayılmıştır. Kişisel yaşantısından yola çıkarak çoğunlukla denizi ve denizcileri anlatan Conrad, Ölüm Seferi, Karanlığın Yüreği, Narcissus’un Zencisi gibi iz bırakan romanları, Tayfun, Gençlik gibi etkileyici uzun öyküleri ile dünya edebiyatının unutulmaz klasikleri arasına girmiştir.

Sisteme Kayıtlı 1 adet kitabı bulunmaktadır. Diğer Kitapları için tıklayın.