Alakarga Sanat Yayınları

Hollandalı Bakire

ISBN : 9786059315647
SATIN AL

Bu ürünü beğendiniz mi? Hemen Paylaşın!

Kitap Bilgileri

“Sadece hapiste yazdığı mektubu saklamıştım. Onu okumaya doyamıyordum. Mahvolmuştu; böyle başlıyordu mektup. Çıldırmak üzereydi, şahit olduğum o kısa anlardaki gibi artık kendine hakim olamıyordu ama en hoşu; sitemlerinde o yoktu.”

Marente de Moor, 2010 yılında Hollanda’nın en önemli edebiyat ödüllerinden biri olan Ako Edebiyat Ödülü’nü alan Hollandalı Bakire kitabında, eskrim öğrencisi genç bir kızın öyküsünü anlatıyor. Kızın bu amaçla yanında bir süre kalmaya gittiği öğretmeni son derece ilginç biridir: Savaşın anlamsızlığını görmüş rütbeli asker, eskrim hocası, avcı, aşçı ve düşünür… Doğal olarak bizi hem ilk dünya savaşının ve Nazizm’in bir eleştirisi hem de Avrupa’nın kırsalında yaşanan tutkulu bir aşkın öyküsü bekliyor…

YAZAR HAKKINDA

Marente De Moor

Marente de Moor ( Lahey, 1972) S lav D illeri ve E debiyatı okudu. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra sekiz yıl süreyle Rusya’da yaşadı. Sen Petersburg’da tiyatro okuluna devam etti, bir televizyon programında muhabir olarak çalıştı ve De Groene Amsterdammer dergisi için makale ve köşe yazıları yazdı. Köşe yazıları 1999 yılında Petersburg Hikayeleri adı altında yayınlandı. Hollanda’ya döndükten sonra bir süre HP/De Tijd dergisinde editör olarak çalıştı. 2007 yılında büyük övgüyle söz edilen ve 2010 yılında Almanya’da Suhrkamp Verlag tarafından Almanca Amsterdam und zurück adıyla ilk romanı De overtreder yayınlandı. 2009 yılından bu yana Vrij Nederland dergisinin daimi köşe yazarlarındandır. 2010 yılında çıkan De Nederlandse maagd (Hollandalı Bakire) romanı hem Hollanda’da hem de Almanya’da (Die niederländische Jungfrau) büyük yankı uyandırdı. De Moor’un bu romanı 2010 yılında Hollanda’nın en prestijli Ako Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. De Moor, 2013 yılında yayınlanan Roundhay, bahçe sahnesi (2014 Libris Edebiyat Ödülü’nde son listeye girdi) adlı eseri için yazılı medyada yine övgü dolu yorumlar aldı.

Sisteme Kayıtlı 1 adet kitabı bulunmaktadır. Diğer Kitapları için tıklayın.