Alakarga Sanat Yayınları

Gizemli Yabancı

ISBN : 9786059315579
SATIN AL

Bu ürünü beğendiniz mi? Hemen Paylaşın!

Kitap Bilgileri

“Bir hayvan acıya sebep olduğunda bunu masumca yapar. Yanlış değildir bu. Çünkü onun için yanlış diye bir şey yoktur. Hiçbir hayvan acı vermenin hazzından dolayı yapmaz bunu. Yalnızca insan yapar; sahip olduğu kırma ahlak duygusundan yola çıkarak!”

Üç sıkı arkadaş; Nikolaus, Seppi ve Theodor’un hayatları karşılarına çıkan bir yabancıyla büyük bir değişime uğrar. Meleklerin soyundan geldiğini söyleyen Şeytan, insanların düşüncelerini okuyarak onların tüm istediklerini yerine getirmekle kalmaz; erkek çocukları için adeta bir cennet olan Eseldorf insanlarının da hayatında köklü değişimlere sebep olur. Mark Twain, Gizemli Yabancı’da, Şeytan’la insanların ilişkisi üzerinden erdem, iyilik-kötülük kavramlarını tartışıyor, insan ırkının neler yapabileceğini, ne kadar ileri gidebileceğini düşünmemize olanak sağlıyor.

YAZAR HAKKINDA

Mark Twain

Mark Twain, M ark Twain, 3 0 K asım 1 835’te F lorida’da doğdu. On sekiz yaşında Amerika’yı dolaşmaya başladı. Eğitimini tamamlayınca gemici oldu ve dört yıl boyunca, Mississippi’de gemilere kaptanlık etti. Tom Sawyer’ın Maceraları ve Huckleberry Finn’in Maceraları’nda yer bulacak nehir boyundaki küçük kasabaları böylece tanıdı ve eserlerindeki karakterlere ilham olacak kişilerle tanıştı. Mark Twain adını ilk kez 1863’te mizahi bir gezi yazısında kullandı. Edebiyat sahnesine çıkışı Calaveras’ın Ünlü Sıçrayan Kurbağası (The Celebrated Jumping Frog of Calaveras County) hikâyesiyle oldu. Öksüz ve yaramaz bir çocuğun Mississippi’de geçen maceralarını anlattığı, 1875 yılında yayımlanan Tom Sawyer’ın Maceraları adlı eseri çok sevildi. 50. yaş gününü kutladığı 1885 yılında yayımlanan Huckleberry Finn’in Maceraları adlı eseri, kimilerince Amerikan edebiyatının ilk büyük eseri olarak değerlendirilmiştir. Amerika’nın ilk ve en önde gelen realist ve hümanisti olarak kabul edilen Mark Twain, Halley Kuyrukluyıldızı’nın Dünya’dan görüldüğü yıl olan 1835’te doğup, 75 yaşında, kuyrukluyıldızın görüldüğü bir sonraki yıl olan 1910’da, 1906’da yazmaya başladığı biyografisini tamamlayamadan geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu 21 Nisan günü Connecticut’ta hayatını kaybetti.

Sisteme Kayıtlı 3 adet kitabı bulunmaktadır. Diğer Kitapları için tıklayın.