Alakarga Sanat Yayınları

Rappaccini’nin Kızı

ISBN : 9786056309434
SATIN AL

Bu ürünü beğendiniz mi? Hemen Paylaşın!

Kitap Bilgileri

Amerikalı yazar Nathaniel Hawthorne, çağdaş Amerikan öykücülüğünün ilk klasik örneklerini vermişti. Poe’dan Fitzgerald’a, Hemingway’den Faulkner’a uzanan bu büyük öykü geleneğinin beslendiği mitsel ve toplumsal kaynakları araştırmaya başlamak için Hawthorne önemli bir çıkış noktası.

Hawthorne’un öykülerindeki ürkütücü arka plan, kaynağını Amerika’nın tekinsiz, karmaşık geçmişinden alıyor kuskusuz. Bunun yanında, bireyin burada yaşadığı içsel gerilim, öykü sanatının Hawthorne’un elinde parlamasını sağlıyor. Rappaccini’nin Kızı, bu usta öykücünün en ünlü öykülerinden biri. Öykünün kahramanı Beatrice, güzelliğinin ardındaki zehir nedeniyle çevresinden soyutlanmış saflığı temsil ediyor. Öykü başka sanatlara da ilham vermiş; operada, sinemada karşılığını bulmuş. Hawthorne’un bu etkileyici uzun öyküsünü, Zeynep Avcı’nın titiz çevirisiyle sunuyoruz.

YAZAR HAKKINDA

Nathaniel Hawthorne

1804 yılında Salem’de doğdu. Cadı mahkemesi yargıcı John Hathorne’un da dahil olduğu akraba çevresinden kaçmak için soyadına “w” harfini ekledi. Bowdoin College’dan 1825’te mezun oldu. İlk çalışması Fanshawe, 1828’de imzasız olarak yayımlandı. İlk öykü kitabı Twice-Told Tales 1837’de çıktı. Ertesi yıl Sophia Peabody ile nişanlandı. Transandantalist ütopik camiaya katıldı. Ünlü yapıtı Kızıl Damga 1850’de yayımlandı. Hawthorne 19 Mayıs 1864’te öldü.

Sisteme Kayıtlı 1 adet kitabı bulunmaktadır. Diğer Kitapları için tıklayın.