Alakarga Yayınevi yenilenen web sitesi ile artık yayında...

ŞUBAT 2018 KİTAPLARIMIZ

Bu ürünü beğendiniz mi? Hemen Paylaşın!

Dünyaca tanınmış Pessoa uzmanı Jerónimo Pizarro’nun “Pessoa Yaşadı Mı?” adlı kitabı düşünce dizimizin ikinci kitabı olarak okurlarla buluşuyor.

“Tedirgin Kitaplar” dizimiz, yeni Sherlock Holmes maceralarının ilk kitabı Kıyamet Cinayetleri ile başlıyor.

Nalân Kiraz’ın ilk kitabı “Şeyler Denizi”nin yeni baskısı Alakarga’nın yeni listesinde…

Pessoa Yaşadı Mı?
Jerónimo Pizarro

Felsefeci, eleştirmen ve dünyaca tanınmış
Pessoa uzmanı Jerónimo Pizarro, unutulmaz,
göz kamaştırıcı yetkinlikte bir Pessoa incelemesi kaleme almış:
Pessoa Yaşadı Mı?
Son yüzyılda şöhreti de ardında bıraktığı gizem de, gittikçe artan bir “vaka” Pessoa. Pizarro’nun insanüstü bir çabayla yazdığı bu kitap yalnızca bir Pessoa incelemesi değil, yazarın “sandığı”nda kalan binlerce sayfanın düzenlenmesi için yaratılmış bir “editörlük bilimi” kitabı aynı zamanda. Türkçede ilk kez okuyacağınız Pessoa öyküleriyle birlikte. Keyfini çıkarın.

Ben beni yazıyorum,
yaşamaktan dikkatimi dağıtabilmek için.
Fernanado Pessoa

Kullanılan kâğıdın türünü ve kendine özgü özelliklerini, harflerin ve diğer yazı araçlarının türünü, metnin içerdiği kelimeleri ve sözdizimini, metinin stilini ve kaynaklarını, metnin iç ve dış kaynaklarını, geçmişteki olayları ve kişileri, bunların hepsini incelemem gerekti.
Jerónimo Pizarro

Şeyler Denizi
Nalân Kiraz

Annemin elleriyle kaldırdım örtüsünü eski zamanın. Pembe pikemin. Ona sarınıp yaz geceleri, yarı uyur yarı uyanık düşler içinde uyuyakaldığımı unutmuşum ben. Ne çok şeyi unutmuşum.

Nalân Kiraz, ilk öykü kitabı Şeyler Denizi’ni yayınladığı zaman, edebiyat dünyası onu farklı dili, etkileyici lirizmi ve özellikle kasaba yaşamına farklı bakışı için selamlamıştı… Şeyler Denizi, günlük hayatımızın yavaş görüntüsünün altında yatan hırsları, dehşeti, kıpırtısız suların altındaki şiddeti anlatan öykülerden oluşuyor. Kitabın yeni baskısı Alakarga’nın yeni listesinde…

Sherlock Holmes ve Kıyamet Cinayetleri
Barry Day

“Sen ve ben, Watson, hayatlarımızın çok büyük bölümünü burnumuzu suç ve ahlaksızlık penceresine dayalı yaşadığımızdan, diğer manzarayı kolaylıkla unutuyoruz. Ama bu “-bastonuyla etrafımızı saran telâş içindeki görüntüye işaret etti-“ insanların yapabildiği, büyük çoğunluğunun da yapmaya can attığı bir şey. Onların bu arzularını yerine getirebilmeleri için de biz ‘kötülüğün’ güçlerini zaptetmek uğruna elimizden gelen az biraz şeyi yapmaya devam etmeliyiz.”

Âşık olduğumuz ünlü dedektif
Sherlock Holmes’ün öldüğünü ya da bir yerlerde kayıplara karışarak maceralarına
“ara” verdiğini düşünüyorsanız fena halde yanılıyorsunuz. Barry Day’in kaleme aldığı yeni maceralar, dedektifimizi Doyle’un bıraktığı yerden alıp onu yepyeni “dava”lara götürüyor. “Tedirgin Kitaplar” dizimiz, yeni Sherlock Holmes maceralarının ilk kitabı Kıyamet Cinayetleri ile başlıyor. Ayrıca bir konuğumuz var: Ünlü yazar Oscar Wilde.
Sakın kaçırmayın.