Alakarga Sanat Yayınları

Vertigo-Ölüler Arasında

ISBN : 978-605-9315-51-7
SATIN AL

Bu ürünü beğendiniz mi? Hemen Paylaşın!

Kitap Bilgileri

“Ona aldığı gri takımı giyiyordu. Rüyalarından hatırladığı gibiydi. Tıpkı geçmişte Seine kıyısında yaptığı gibi ona yaklaştı; parfümünü kokladı, sonbaharda toprağın, ezilmiş yaprakların, ölen çiçeklerin kokusuydu. Flavières, bir eli göğsünde, ağzı açık, uyurgezer gibi ilerliyordu. Bu kadarı fazlaydı. Gücü tükeniyordu.”

1958 yılında Alfred Hitchcock tarafından filme alınan Vertigo, yalnızca daha önce Dişi Kurtlar adlı romanını yayınladığımız Boileau-Narcejac ikilisinin en ünlü yapıtı değil, aynı zamanda gelmiş geçmiş en sarsıcı, yazınsal derinliği en yüksek polisiye romanlardan biri… İkinci dünya savaşı yıllarında, psikolojik sorunları nedeniyle polislikten emekli olmuş Flavières, eski bir arkadaşının çağrısıyla bir tür özel dedektiflik işini üstlenir. Böylece hem bir aşk hikâyesine hem de son sayfasına kadar soluk soluğa okuyacağımız gizemli bir olaya tanık olmaya başlarız.

YAZAR HAKKINDA

Boileau - Narcejac

Boileau (1960-1989) - Narcejac (1908-1998) Rochefort’ta doğarlar. 1948 yılında tanışır ve “farklı bir şeyler yazmak” için güçlerini birleştirirler. Her iki yazarın da başarılı bir (roman) yazarlık geçmişi vardır. Le repos de Bacchus adlı kitabıyla 1938 yılında Macera Romanı Ödülü’nü alan Pierre Boileau, parlak bir gizem romanı yazarı olarak tanınmaktadır, birçok dergi ve gazete ile de çalışmış ve yazıları yayımlanmıştır. Thomas Narcejac da suç ortağı gibi, La Mort e Du Voyage adlı yapıtı ile 1948 yılı Macera Roman Ödülü’nü almadan önce pastişler ve polisiye romanlar yazmıştır. Tanışmalarından itibaren giriştikleri uzun ve verimli işbirliği, polisiye türünü derinden etkiler. Romanların kalbine psikilojiyi koyan yazarların ortaklığı, kısmen yavaş bir başlangıçtan sonra Boileau-Narcejac adıyla devam eder. 1952 yılında yayımladıkları Celle qu n’était plus, iki yıl sonra Henri-Georges Clouzot tarafından “Les diaboliques” adı ile sinemaya uyarlanır. Aynı yıl çıkan “D’entre les morts” Hikâyesi ise Alfred Hitchock’u cezbeder ve Hitchcock, James Stewart ve Kim Novak’lı Vertigo’yu çeker. Başarılı romanlar ardı ardına gelmeye devam eder: Les magiciennes, Les louves, Le mouvais oeil, Carte Merveil, Maléfices, J’ai été un fantome, ...Et mon tout est un homme gibi. İkili, gençler için de kahramanı gözüpek Sans-Atout olan bir roman serisi yaratır. Pierre Boileau Ocak 1989’da, Thomas Narcejac ise 1998 yılında hayata veda eder. Birçok televizyon ve sinema uyarlamaları yapılan eserleriyle yazarlar, gizem romanının ustaları olarak tarihe geçerler.

Sisteme Kayıtlı 1 adet kitabı bulunmaktadır. Diğer Kitapları için tıklayın.