Alakarga Sanat Yayınları

Barut Ağacındaki Kırlangıç Ne Söylüyor?

ISBN : 9786055182298
SATIN AL

Bu ürünü beğendiniz mi? Hemen Paylaşın!

Kitap Bilgileri

İsveç edebiyatının kurucusu August Strinberg’ün öyküleri Türk okuruyla buluşuyor. Modern öykünün bu ele avuca sığmaz örneklerini yayınladığında Strindberg daha çok oyunlarıyla anılıyordu. Eleştirmenlerin “ilk modern İsveç romanı” diye selamladığı Kırmızı Oda’yı ise henüz yayınlamamıştı. Geleneksel edebiyatı ve İsveç kültürünü özümsemiş, halkın kahramanlık, dürüstlük, sabır temalı anlatılarını öykülerine taşımaya başlamıştı. Bu evrensel tutumu nedeniyle İsveç halk masallarının sesinin duyulduğu bu öyküler dünya okurlarını da cezbetmişti.

Barut Ağacındaki Kırlangıç Ne Söylüyor? adını verdiğimiz bu derlemeyi okuyunca  göreceksiniz; öyküde gerçeküstücülüğün, fantastiğin kaynaklarını kurmuş Strindberg.

YAZAR HAKKINDA

August Strindberg

August Strindberg, 1849'da Stockholm'de doğdu. Aristokrat bir babanın oğluydu. Mutsuz çocukluğu, onun yedi yaşında intihara kalkışmasına sebep oldu. İlkgençliğinden başlayarak dini ve toplumsal geleneklere karşı isyankâr bir tutum sergiledi. Tiyatroya ilgi duyuyordu, ancak oyunculukta başarısızdı. O da kendini oyun yazarlığına verdi. 1870 yılında ilk oyunu sahnelendi. 1879'da Kırmızı Oda adlı romanını yayınladı. Bu roman büyük başarı kazandı ve eleştirmenler tarafından, ilk modern İsveç romanı sayıldı. Oyunları, öyküleri ve romanlarıyla modern İsveç kültürünün önemli isimlerinden biri olan Strindberg, 1912'de, doğduğu kentte yaşamını kaybetti.

Sisteme Kayıtlı 1 adet kitabı bulunmaktadır. Diğer Kitapları için tıklayın.