Alakarga Sanat Yayınları

Unutuşu Arayanlar

ISBN : 9786056309472
SATIN AL

Bu ürünü beğendiniz mi? Hemen Paylaşın!

Kitap Bilgileri

Aramak, bulamamak mıdır? Yirmi yedi yaşında hayatını kaybetmiş kâşif, gezgin ve yetenekli bir yazar olan Isabelle Eberhardt, Cezayir’e yerleşerek, kendisine “Si Mahmoud Essadi” takma adını almış, erkek kılığına bürünerek Afrika çöllerinde dolaşıp araştırmalar ve keşif gezileri yapmıştır. Yaşamı âdeta başkaldırı ve direnişin simgesi olan yazar, genç yaşına rağmen ardında birçok kitap ve günlükler bırakmıştır.

Unutuşu Arayanlar yazarın tek öykü kitabı. İlk kez Türkçe’ye çevrilen öyküleri okurken, önünüzde bambaşka bir dünya açılacak. Yalnızlığın, kederin ve çaresizliğin insafsız yüzünü daha da çıplak bir biçimde göreceksiniz. Yazarın, Göçebe adı altında toplanan günlüklerini de önümüzdeki aylarda yayımlayacağız…

YAZAR HAKKINDA

Isabelle Eberhardt

1877’de İsviçre’de dünyaya geldi. Annesi Rus asıllı bir aristokrat olan Nathalie Moerder, babası Ermeni asıllı eski bir rahip ve anarşist olan Alexandre Trophimowsk’ydi. Baba, ilerleyen yaşlarında din değiştirerek Müslüman olmuştu. Babasının etkisinde Arapça öğrenen genç Isabelle, birden çok dil konuşabiliyordu. Eberhardt, 1897 yılında annesi ile beraber Kuzey Afrika’ya yolculuk yaptı. Bu gezinin etkisiyle o da babası gibi din değiştirerek Müslüman oldu. Aynı yılın sonunda annesi öldü. Cezayir’e yerleşti. Kendisine Si Mahmoud Essadi takma adını alarak erkek kılığına büründü. Çölde araştırma ve keşif gezilerine katıldı. Gözlemlerini kaleme almaya başladı. 1901’de Cezayirli asker Slimane Ehnni ile evlendi. Eberhardt, 1904’te, bir sel baskınında hayatını kaybetti. Yazıları kocası tarafından kurtarıldı.

Sisteme Kayıtlı 1 adet kitabı bulunmaktadır. Diğer Kitapları için tıklayın.