Alakarga Sanat Yayınları

Dublinliler

ISBN : 9786059315289
SATIN AL

Bu ürünü beğendiniz mi? Hemen Paylaşın!

Kitap Bilgileri

“Düşüncelerini neden kaleme almıyorsun, diye sordu. Ne için? diye cevap verdi özenli bir küçümsemeyle. Altmış saniye doğru düzgün düşünmekten aciz, saçma sapan süslü laflar edenlerle rekabet etmek için mi? Ahlakını polisin, güzel sanatlarını simsarların eline bırakmış gerizekalı bir orta sınıfın eleştirel bakışına teslim olmak için mi?”

James Joyce’un on beş öyküsünü içeren ilk kitabı Dublinliler, 20.yüzyılın başlarında Dublin ve çevresinde yaşayan orta sınıf İrlandalıların günlük yaşamını konu alıyor. 1905’te tamamlanmasına rağmen dokuz yıl aradan sonra yayımlanabilen bu öykülerde yayıncıları rahatsız eden bir şeyler vardır: Joyce’un olağanüstü bir gerçeklikle aktardığı sıradan hayatların işaret ettiği çöküş, İrlanda’nın hikâyesini okulu kıran çocuklar, rahipler, ayyaş yazıcılar, küçük politikacılarla aktaran usta yazar; okuyucusunu, ölümü dahi sıradan bir hadiseymiş gibi karşılayan insanların dünyasına davet ediyor. Joyce’un eşsiz kaleminden Dublinliler’i, yayıncısıyla yıllar süren çekişmeli mektuplaşmaları ile birlikte yayımlıyoruz.

YAZAR HAKKINDA

James Joyce

1882 yılında Dublin’de doğdu. University College’da felsefe ve modern diller okudu. 1900’de, üniversitede okurken Ibsen’in bir oyunu üzerine yazdığı bir yazıyı Fortnightly Review dergisinde yayımladı. 1902’de Paris’e gitti; 1904’ten sonra Nora Barnacle’la yaşamaya başladı. İngilizce öğretmenliği yaptı. 1914’te Dublinliler’i,1916’da Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi’ni yayımladı. Joyce, Ulysses’i Little Review adlı bir dergide 1918’de tefrika etmeye başladı, kitabın tefrikası, açılan bir dava nedeniyle 1920’de kesildi. Ulysses 1922’de, Finnegans Wake 1939’da yayımlandı. Joyce, 1940’ta öldü.

Sisteme Kayıtlı 3 adet kitabı bulunmaktadır. Diğer Kitapları için tıklayın.