Alakarga Sanat Yayınları

Veda Ederken

ISBN : 978-605-9315-77-7
SATIN AL

Bu ürünü beğendiniz mi? Hemen Paylaşın!

Kitap Bilgileri

“Kadın kafasında kurduğu tüm imgeleri unuttu, genç kızı tam karşısında durduğu gibi düşlediğini anımsadı, kızın yaşını, geçici güzelliğini, dürüst ve temiz yürekli ifadesinin sahteliğinin gücünü kabullendi. Yeniden, kendini hiç zorlamadan, eski bir alışkanlığın getirdiği kolaylıkla hayatı boyunca ona karşı kin duyduğu inancıyla genç kızdan nefret etmeye başladı.”

Juan Carlos Onetti, bu kısa romanında ele aldığı konuya son derece farklı bir yönden yaklaşmış. Veda Ederken’de olayın kahramanı, son günlerini geçirmek için bir sayfiye kasabasına gelmiş, orta yaşın üstünde bir adamdır. Ama onu neredeyse hiç görmeyiz; öyküsünü kasabanın sakinlerinin gözünden bölük pörçük izleriz. Onetti’nin hınzır, çetin ama olağanüstü dünyasına hoşgeldiniz.

YAZAR HAKKINDA

Juan Carlos Onetti

1909 senesinde Uruguay’ın başkenti Montevideo’da doğdu. Uruguay’da gazetecilikle başladığı meslek hayatını daha sonraları taşındığı Arjantin’de, sinema eleştirmenliği, senaryo yazarlığı, kütüphanecilik gibi çeşitli işler yaparak sürdürdü. Uruguay’da kurulan diktatörlük tarafından tutuklanmasının ardından, 1974’te Madrid’e sürgüne gönderildi ve takip eden yıllarda Ispanyol vatandaşlığına geçerek, 1994 yılında yaşamını yitirdi. Romanlarıyla tanınan yazar, şiir, hikâye ve deneme yazarlığı yapmasının yanı sıra, etkisi eserlerinde fazlasıyla görülen William Faulkner gibi Kuzey Amerikalı yazarların kitaplarını Ispanyolca’ya çevirdi. Yazarlık hayatı boyunca çeşitli ödüller aldı ve 1980 yılında Cervantes Ödülü’ne layık görüldü. 1939 yılında basılan ilk romanı El Pozo’yu takip eden yıllarda, en iyi romanı olarak gördüğü La Vida Breve (1950) de dahil olmak üzere, Los Adioses (1954) ve yazarın geçtiğimiz yıllarda Tersane adıyla Türkçe’ye kazandırılan ilk kitabı El Astillero (1961) gibi bir dizi başyapıtı yayımladı. Cuando Ya No Importe (1993), yaşamı boyunca edebiyata yirmiyi aşkın eser kazandıran yazarın son romanıdır. Kitaplarında Montevideo’nun bir izdüşümü sayılabilecek olan ve ilk defa La Casa en la Arena (1949) kitabında ortaya çıkan Santa María adında bir şehir-evren yaratmıştır. Kendine özgü varoluşçu anlatımıyla da tanınan yazar, modern Latin Amerika romanının en önemli yazarlarından biri kabul edilmektedir.

Sisteme Kayıtlı 3 adet kitabı bulunmaktadır. Diğer Kitapları için tıklayın.