Alakarga Sanat Yayınları

Şehrin Sahibi

ISBN : 9786059315616
SATIN AL

Bu ürünü beğendiniz mi? Hemen Paylaşın!

Kitap Bilgileri

“Bana tasma takmaları da artık anlamsızdı çünkü tasmasız hiçbir yere koşamazdım, sahibimin gölgesinden uzağa gidecek durumda değildim. Bu anlamsızlığı, hem de her gün, penceremizin önünden bir sağa bir sola doğru geçip giden petrol tankerlerini gördükçe anlıyordum ve onları kendime benzetiyordum.”

Çağdaş Azerbaycan edebiyatının önemli temsilcilerinden Maksat Nur, etkileyici romanı Şehrin Sahibi’nde bugün dünyanın yaşadığı tüm akıl tutulmalarının bir özetini çıkarmış: Güç taşkınlığı, iktidar hayranlığı ve toplu cehalet krizi. Romanın kahramanı bir sabah sokağa çıktığında, şehrin valisinin kendisini gösterişli bir arabanın içinde beklediğini öğrenir. Ama çok başka bir arabadır bu; gün boyunca kahramanımıza hem şehir sakinlerinin gerçek yüzlerini gösterir hem de onu kendi geçmişi içinde bir yolculuğa çıkarır. Bayılacaksınız.

YAZAR HAKKINDA

Maksat Nur

Maksat Nur, 1968 yılında Azerbaycan'da doğdu. 1989-1992 yılında savaş muhabirliği yaptı. Bakü’de çeşitli gazetelerde çalıştı. Medya kurumlarında genel yayın yönetmenliği yaptı. 2001 yılında edebiyat alanında Azerbaycan’ın ilk edebiyat internet sitesi olan Yenisi’yi kurarak genç edebiyatçıların eserlerini yayınladı. 2005 yılında Ters Gibi isimli öykü kitabı çıktı. Yapıtları Azerbaycan dışında pek çok dile çevrilerek çeşitli dergi ve antolojilerde yayınlandı. Şehrin Sahibi Azerbaycan'ın Milli Kitap Ödülü’nü (2011) aldıktan sonra ayrıca Gürcistan ve İran’da basılıp Rusya ve Ukrayna edebiyat dergilerinde yayımlandı.

Sisteme Kayıtlı 1 adet kitabı bulunmaktadır. Diğer Kitapları için tıklayın.